Všetko pre chovatelov škrečkov


Rozmanití škrečkovia

Škrečky zlaté (Mesocricetus auratus)

 
Škrečok zlatý-čierny
Jednofarebne plemeno, ako je napríklad čierny škrečok na obrázku, so svojím chovaním sa v podstate nelíši od svojich "divoko" sfarbených pribuzných. 





 



 
Škrečok zlatý- strakatý 3farebný
Tito trojfarebný škrečkovia sú považovaný za agresivných, a na človeka si zvikajú len tažko.
Najnovšie vyšľachtené sfarbenie u škrečkov je trojfarebné, a tento škrečok sa častejšie objavuje v obchodoch s chovatelskými potrebami a na inzeratoch. Farby su rozdelené nerovnomerne.
Škrvnitosť: Škrvny sa vyskytujú skoro u všetkých farieb. Najčastejšie ide o biele škrvny, viac či menej nepravidelne, díky cielnému plennému výberu sa však podarilo dosiahnuť  symetrickú škvrnitosť. Často sú navrhovaný "škrečok panda"-černi škrečkovia s bielimi symetrickými škvrnami podobnými sedlu, aké maju medvedíci panda. 
Zimní spánok: Škrečkovia zlatý žijúci vo voľnej prírode si užívajú zimní spánok vo svojich norách hlbokých asi 1 meter. Telesná teplota škrečkov klesa na +4°C´a škrečkovia sa prebúdzajuú vždy po 4 až 6 dní, aby sa najedli a potom zasa zaspali. Ak si títo hlodavci urobia dostatočné zásoby, prekonajú aj dlhé obdobie chladu.
Domáci chov:Pri našej starostlivosti a pri našejizbovej teplote zvieratá do zimného spánku neupadajú, teplota nemôže klesnuťpo +10°C.



Škrečok zlatý-divoké sfarbenie
Prirodzené prostredie škrečkov zlatých sa nachádza Sýrii na náhornej robine umesta Aleppa. Tato oblasť roozlohou odpoveda štvrtine Slovenska.
Pôvodné sfarbenie:Žiadne iné sfarbenie podla mojho názoru nemôže predurčiťsfarbenie divoké. Zlato sfarbený chrbat, biele sarbená spodná časť tela a tmavšie pruhy na liciach vytvárajú veľmi pestrý dojem. Bohužial stále častejšie sa toto "divoko" sfarbenievytrácaa mnoho ma malo kontrasných sfarbení.
Samotár:Škrečok zlatý ako domáce zviera musi byť chované samostatne, aj vo voľnej prírode sa zvieratá stretávaju len v dobe párenia.
Ak stretne škrečok zlatý mimo tuto dobu iného zástupca svojho druhu, takho, treba i v boji zaženie-ale môže dôjsť k zraneniu.
Znaky: Všetky škrečkovia zlatýmaju chvost dlhýlen 10 až 15mm. Ich telo bez chvostu meria 160 až 190mm.




Škrečok zlatý-dlhosrstý
Tito roztomilí škrečkovia sú dobrácke a mierne, srsť tohoto škrečka je dlha a má saténovy lesk .Chlpy sú dute, zvláštnym spôsobom a odrážajú svetlo,preto sa tak krásne lesknú.
Druhy srsti: Dlhosrstým škrečkom sa hovorí US teddy alebo angora. Niekedy sa o svoju srst nemôžu dostatočne postarať sami, preto o ich starostlivosť musí pomôcť človek. Kríženci mávaju niekedy srsť na niektorých miestach dlhšiu. Saténový škrečkovia,ktorí sa vyskytujú u kratkosrstých aj u dlhosrstých druhou, bývaju považovani za zvierata k náchylná k chorobám.
Aktivné fáze: Škrečkovia zlatý sú zvierata aktivné za súmraku a v noci.Behom Bdelostní fáze sú asi 3 hodiny na ceste za potravou. Vedľa obilia hladaju často bylinky a hmyz, ktoré obohacúje ich jedálniček, a tak zajistí škrečkom vyváženú stravu.
Údaje:Škrečkovia zlatý vážia 80 až 160g. Pohlavne zralí sú približne od 28. dňa života. Gravidita trvá asi 16 dní, a potom prichádzajú na svet 5 až 10 mláďat.







Škrečok  zlatý-ruský
Škrečkovia  s čistou bielou srsťou ales tmavími škvrnami na tlapkách, ušiach a nosa. Toto plemeno je považované za relativne znášanlivé a nenáročné.





Škrečok zlatý-strakatý 2farebný
Dvojfarební strakatý škrečkovia existujú  v rôznych farebných kombináciach. Tento škrečok má medovú srsť s bielimi pásikmi. Iné formy sú napr.bielo-hnedé alebo šedo-čierne 







Škrečok zlatý-saténový
Toto zvláštne plemeno so saténovou lesklou srsťou sa tažko rozmožuje.


 

Škrečkovia 



 

ObrazekŠkrečok džungarský(Phodopus sungorus) 
Škrečkoviadžungarský su najrozšírenejším plemenom škrečku chovaných u nás aich pôvodním životným priestorom je juhozápadni Sibír  a východní Kazachstan.
Spôsob života: Väčšinou žijú v pároch alebo samostatne. Do skupín sa sústredujú len za chladných zim. Domáci skupinový chov môže byť ale problematický. Ich strava sa skladá z drobných  zrní , bylinek a hmyzu. Škrečkovia džungarský mávajú  aktivné fáze aj behom dňa ( z mojej vlastnej skúsenosti, mi je škrečok  aktivni večša cez deň, v noci večšinou spí) 
Často rýchlo sa navyknu na človeka.
Vzhľad: Na vrchnej časti tela je srsť šedohneda s pruhom na chrbate spodná časť je biela (každý škrečok džugarský je iný maju 3 druhy: Pearl-biely, Agout- čierny a Shipper-šedy) Niektorý škrečkovia v zimemenia srst na bledšiu.  Chvost je veľmi krátky. 
Údaje: Dĺžka tela sa pohybuje medzi 80 až 100mm a váha medzi 35až 45g. Pohlavne zralí sú približneod 28 dňa života, gravitida trváasi21 dni, mláďatása rodia po 2 až po 10. 








Škrecok campbelluv(Phodopus campbelli)
Títo škrečkovia žijú v stepiach a polopúštach a v nejakých oblastiach Číne a Mongolska, večšinou v pároch, ale aj samostatne alebo v skupinách.(velmi podobní su škrečkovia džungarský)
Spôsob života:Ich potrava je ako škrečkov džungarských, a dôveru k človeku si získavaju večšinou rýchlo.
Aj ked vo svojej pôvodnej vlasti nežijú samostatne, môže dôjst pri skupinovom chove k problémom, pretože zvieratá sa neuchyluju mimo skupinu, ked dochádza k vážnym rozporom.
Vzhľad: Ako so už spomínal veľmi sa podobajú škrečkom džungarskym, ale narozdiel od nich majú  okolo úst malú bielu "bradku".
Vrchná časť tela je žltohnedá s hnedým pasom.(ale záleži najme od druhu niektory maju šedohnedu) 
Existuje veľa kombinacií napr. strakáči ale zvierata s červenými očami.
Údaje:Dĺžka tela sapohybuje medzi 80 až 95mm a váha medzi  35 a 50g. Pohlavne zralí a gravitida trvá tak ako u škrečkov džungarských ale mláďatá rodi 1 až 6








Škrečok roborowského(Phodopus roborwskii)
Škrečkovia  roborowského, najmenší zástupca škrečkov,nájdete ho v púštiach a v polopúštiach v oblasti Mongolska, a v niektorých oblstiach Číny a Kazachstanu.
Spôsob života: Títo škrečkovia uprednosťujú pieskové prostredie ažijú v pároch.Ich strava sa skladá z drobných semiačok, byliniek a hmyzu.Hľadanie potravi býva dosť náročne a prebieha v širokom okolí.Škrečkovia roborowského sú aktívni za súmraku a v noci.Sú veľmi neposedný a nebývaju veľmi dôverný  človeku pretoby som neodporúčal začiatočníkom ani deťom.
Vzhľad:Škrečkovia ako nápadný znak majú ochlpené chodidla. Navrchnej časti tela je srsťsvetlo hnedá, na bruchu, na drobných tlapkách a chvostíku sú biele.Chvost je krátky. Aju tíchtomalých škrečkov existuje svetlo farebné mutace.
Údaje:
Dĺžka tela sa pohybuje medzi 70 až 90mm a váhamedzi 25 až 35g. Pohlavne zralí sú od 35dňa života, gravitidatrvá 21dní a mláďat býva  1 až 7







Škrečok činsky(Cricetulus griseus)
Škrečok čínsky žije v polopúštiach a stepiach Číny a Mongolska. Neupadá do zimného spánku.
Spôsob života: Rádi a výborne šplhajú takže by ste im mali toho dosť zaobstarať. Sú samotári a musia byť chované samostatne. Ako príbytok si buduje noru. Živí sa drobnými semienkami, bylinkami a drobným hmyzom.
Vzhled: Oproti škrečkom druhu Phodopus majú škrečkovia čínsky chvost dlhý 20 až 25mm,a preto vypadajú ako myši. Na vrchnej časti tela  je srsť šedohnedá, na spodnej časti ana tlapičkách je biela. Farebné mutácie sa doteraz neobjavili.
Údaje: Dľžka tela sa pohybuje 100 až 120mm a váha medzi 30 až 40 g. Pohlavne zralí sú od 28 dňa a gravitida trvá 21 dní, mláďat býva 2 až 12.


[17:41:54] Breky99: Your own flash banner

TOPlist