Všetko pre chovatelov škrečkov


Fascinujúce schopnosti

 OBRAZKY SA BUDEM SNAZIT ZOHNAT
Smyslove vnímanie

Zrak
neni dobré vyvinutý. Veľké  oči dokážu aj cez deň rozoznať pohyby a obrysy tváre.Vďaka bočnému umiesteniu oči majú škrečkovia široké zorné pole. Nevie sa či dokážu vydieť trojrozmerne čo sa prejavuje pri pohľade  z výšky
Sluch je daleko lepši než ten náš.Pohyblivé uši dokážu zachytiť ultrazvuky. Ktorými sa dorozumievajú medzi sebou.
Čuch hrá v živote škrečka veľmi dôležitú rolu dokáže zachytiť tie najrozmanitejšie pachy. Pomocou pachu sa dokážu rozpoznať skupiny či patria k sebe alebo nie. Pachovými signálmi vyjadrujú ochotu k páreniu. Škrečkovia si značkujú teritórium. A každý deň si zvieratá  overujú či tam nebol nejaký votrelec. Aj svojich partnerov rozpoznajú podľa čuchu. Ak ho prekryjete silnou parfénovou vôňou alebo tabakom môže mu to veľmi ublížiť.
Pre hmat sú najdôležitejšie hmatove dlhé fúzy. Škrečky sa dokážu orientovať aj v úplnej tme. Je to vďaka veľkým senzorovým nervom.

Anatomia

Lícne vaky
sú neuveritelné "naťahovacie", škrečok v nich transportuje potravu a material do svojej nory.
Predné tlapky sú vybavené štyrmi prstmi, na zadných tlapkách má škrečok päť prstov.
Rezáky škrečkom stále dorastajú preto si ich uchovávajú stále ten istý tvar aby sa škrečok mohol venovať svojej hlavnej činnosti "hlodaniu". Preto je veľmi dôležite aby hlodákum nedošla práca. Ak by si škrečkovia zuby stále a dostatočne neobrusovali takmi mohlo dôjsť k problémom preto zabostarajte vetvičky zo stromov
.







TIP:)Ak niekdo niekedy škrečka pozoroval tak vie pochopiť slovo "škrečkovanie"
Škrečok horlivo prenáša zásoby potravi v lícnich vakov do nory a tam si ich "škrečkuje"-ukláda si ich na zimu.
Skôr v dobách núdze vyhrabaváli ľudia zásoby škrečkov poľných, aby mali dosť obylia pre vlastnú potrebu. Preto veľa sedlákov považovalo škrečkov za škodcov.



TOPlist